Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žít Brno Martina Freunda: S občany se bavit nebudu

23. 09. 2015 9:15:09
Je to už dva týdny, kdy Martin Freund, aktivista z hnutí Žít Brno a předseda výboru brněnského zastupitelstva pro národnostní menšiny, představil náčrt něčeho, čemu říká „systémový projekt“.

Projekt se týká integrace imigrantů v Brně a jako takový přirozeně ihned vzbudil řadu otázek. Z toho, co veřejnosti Martin Freund zatím prozradil, vyplývá, že město má imigrantům vydávat jakési kartičky, tzv. „Brněnské integrační pasy“, s nimiž se pak budou procházet po neziskových organizacích, kde je po dobu jednoho roku budou školit v českém jazyce i kultuře. Brno jim poskytne na pas ubytování i další služby a po roce budou pasování podruhé, tentokrát již slavnostně, když jim bude udělen titul právoplatného občana Brna. Tím bude jejich integrace dovršena. Alespoň tak to popsal pan Freund.

Co už neřekl a nevysvětlil je, kde se pro imigranty najde práce, jak se budou Brňané vypořádávat s imigranty z islámských zemí, jakou budou představovat zátěž pro sociální systém města, nakolik bude posílena policie, jak se v delším časovém horizontu zabrání vytváření ghett a tak dál. Pan Freund dokonce ani občanům neřekl, kolika uprchlíků se má jeho projekt týkat, a tak jediné, co zatím ve veřejnosti vzbudil, jsou obavy a nejistota.

Nemyslím si, že by celý ten projekt nutně musel být nesmyslný. Bude-li se týkat několika desítek přistěhovalců z kulturně blízkých oblastí, těžko proti němu bude někdo něco zásadního namítat. Co je však nesmyslné a jak dále uvidíte, přímo nestoudné, je způsob, jakým Martin Freund o plánu informuje Brňany. Přesněji neinformuje, informovat nehodlá a kdo o by snad na něco přece jen ptal, se zlou by se potázal.

Shodou okolností se v Brně 1. října koná veřejná diskuze o imigraci. Organizátoři usoudili, že taková debata představuje ideální platformu, na níž může Martin Freund obhájit svůj projekt před občany a odpovědět na jejich otázky.

article_photo

Pan Freund je členem hnutí Žít Brno. Hnutí, které svůj loňský volební úspěch postavilo na kritice bývalého vedení pro zpupnost při zacházení s občany, netransparentnost, silové manýry, neochotu lidem naslouchat a odpovídat na jejich otázky. Celý politický styl Žít Brno byl vystavěn na negativním obrazu politických protivníků, které líčili jako aroganty posedlé mocí.

Pan Freund na mailovou pozvánku na diskuzi neodpověděl. Neodpověděl na druhou mailovou pozvánku ani na urgenci. Pan Freund na sebe neposkytuje občanům žádné telefonní číslo. Nereaguje na textové zprávy. Nereaguje na zprávy na facebooku.

Toto už není předvolební politický kabaret Žít Brno. Toto je surová povolební realita. Martin Freund, jehož do funkce vynesla kritika netransparentnosti a nekomunikace, pro občany efektivně není.

Až když jsem se nechtě dovolal jeho rodičům, jejichž telefonní číslo sám vystavil se svým jménem na internetu, dočkal jsem se. Patnáctiminutový telefonický hovor, který následoval, by se mohl dobře vyjímat v nějaké komedii, jen kdyby se netýkal jednoho z představitelů města. Vyslechl jsem si všechno to, co zřejmě už předpokládáte – o tom, že ho obtěžuji, že mu vyhrožuji, o ultrapravicových xenofobech a o spoustě dalších hezkých věcech. Jen o tom, že by snad byl ochoten přijít na veřejnou diskuzi a svůj „systémový projekt“ prezentovat veřejnosti, pan Freund mluvit nechtěl. Nakonec velmi neochotně slíbil, že si pozvánku přece jen přečte a odpoví.

article_photo

Slib nesplnil dodnes.

Tak tohle znamená Žít Brno. Zpupnost, povýšenost, přezíravost. Odmítání občanů v míře, v jaké by si to předcházející brněnská politická garnitura, kterou tak kritizovali, sotva dovolila. Aktivistickou fixní ideu, že ten, kdo představuje Dobro, se přece nemusí nikomu zodpovídat. Jak mohou obyvatelé města věřit plánům někoho, kdo jimi očividně pohrdá? Nevím, ani vy se to nedozvíte. Martin Freund vám na žádné otázky odpovídat nebude.

Ačkoli... Musel jsem panu Freundovi slíbit, že už mu nezavolám. Vy jste Martinu Freundovi neslíbili nic, to on slíbil vám. Slíbil vám ve volbách, že vám bude naslouchat, že vám na vaše otázky odpoví. Tak to vyzkoušejte: 728 769 271.

Autor: Viktor Lošťák | středa 23.9.2015 9:15 | karma článku: 32.94 | přečteno: 2285x


Další články blogera

Viktor Lošťák

Lanovka na Kamechy - lano pro Hollana

Když jsem dnes v tisku četl zprávu, že místo plánovaného prodloužení tramvaje do bystrckého sídelního celku Kamechy se uvažuje o stavbě lanovky, nevěřil jsem vlastním očím. Není přece Apríla! Bohužel nejde o žert.

16.1.2017 v 17:50 | Karma článku: 19.40 | Přečteno: 780 | Diskuse

Viktor Lošťák

FSS: Prodejme továrnu na neomarxisty

Prodejme Masarykovu univerzitu v Brně. Když jsem o tom šéfovi ODS psal jakousi veřejnou zprávu (vyhýbám se slovu výzva), nečekal jsem odpověď, a co jsem čekal, to jsem taky dostal. Nevadí, nejde o Petra Fialu, jde o privatizaci.

13.11.2016 v 19:00 | Karma článku: 25.66 | Přečteno: 1130 | Diskuse

Viktor Lošťák

Bollywood nad nirvánu

Všechny ty syté, umyté a k zbláznění převzdělané západní humanisty, kteří hledí na dalajlámu a vidí svatozáři v nebeských barvách duhy, by asi nesmírně překvapilo...

20.10.2016 v 9:26 | Karma článku: 17.47 | Přečteno: 387 | Diskuse

Viktor Lošťák

Dalajláma: Cirkus přijel!

Už je tu zas a už zas lezou z děr. Od těch, jejichž jediným proviněním je naivita, přes hlupáky až po chladnokrevné kariéristy. Tibetské vlajky se třepetají, davy se srocují a Anča s troubou volá: "Dalajláma přijel! Cirkus bude!"

19.10.2016 v 13:09 | Karma článku: 40.95 | Přečteno: 3546 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Lubomír Stejskal

Dnes jsem hrdým Čechem

Nestává se často, abych jím byl kvůli tomu, že si tuzemští politici vedou skvěle. Je to spíš naopak. Prezidentem počínaje a bezpočtem poslanců konče: jejich vystupování má často za následek stud a roztrpčení. Zázraky se ale dějí.

25.5.2018 v 15:30 | Karma článku: 28.44 | Přečteno: 584 | Diskuse

Ivan Přikryl

Program bytové politiky? V exekutivě i Parlamentu hrobové ticho.

O vysoké ceně bytů není pochyb. Na mých blozích o tom najdete řadu článků,úvah. Server iDnes dnes zveřejnil článek "Ceny bytů v Česku neustále rostou. Proč, a jaký bude další vývoj". Dostupnost bytů je nesporně problém. Jak dál?

25.5.2018 v 14:15 | Karma článku: 7.21 | Přečteno: 171 | Diskuse

Jiří Paroubek

Milane, nech toho!

Milan Štěch, předseda senátu, pořád proti někomu bojuje. Ne tedy za něco, což by zejména měl, ale proti něčemu....

25.5.2018 v 13:47 | Karma článku: 28.84 | Přečteno: 2084 | Diskuse

Radek Ketzl

Mark Zuckerberg a EU soudruzi

Obchodovat s daty svých uživatelů je šílené, i přesto, že o dané skutečnosti víme, a to nejen přes sociální sítě, stále tuto činnost přiživujeme naší aktivitou na daných sítích.

25.5.2018 v 13:29 | Karma článku: 11.27 | Přečteno: 308 | Diskuse

Jan Ziegler

Tomio Okamura podporuje příliv islamistů do ČR

Ale možná o tom neví. Nebo možná ví, a pak by to bylo horší. U něho člověk totiž nikdy neví, protože on se kdysi hlásil k TOP 09 a ODS, chtěl zaměstnávat cizince, protože prý pracují líp než Češi a chválil islám.

25.5.2018 v 12:22 | Karma článku: 21.50 | Přečteno: 804 | Diskuse
Počet článků 81 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2638

*1969, člen zastupitelstva městské části Brno-Bystrc. Jsem aktivní komunální politik, zvolený za místní občanský subjekt. Zakladatel a předseda politického uskupení Svoboda a síla, prosazujícího ideál silného a svobodného jedince.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.