Otevřený dopis náměstku primátora města Brna Matěji Hollanovi

28. 01. 2016 14:27:20
Když Matěj Hollan, náměstek brněnského primátora zvolený za aktivistické hnutí Žít Brno, kritizuje politickou nekulturu jiných, musím se hořce usmát. Udělal by lépe, kdyby si uklidil před vlastním prahem.

Počátkem října loňského roku mi byla nabídnuta možnost být jedním ze zástupců městské části Brno-Bystrc v orgánech města, zabývajících se tzv. začleňováním. Protože tématem menšin jsem se zabýval už před volbami v roce 2014, rád jsem přijal.

Nechci se nyní zabývat rozdílností mých názorů na problematiku a dosavadního přístupu komisí a pracovních skupin, který vychází z ideologického pohledu hnutí Žít Brno. Jde mi o procesní stránku věci. Stručně ji shrnu - dodneška, ani po více než třech měsících (!), nebyl náměstek primátora Matěj Hollan ochoten na žádost ani urgence nijak odpovědět; tedy pokud nepovažujeme za odpověď bohorovné mlčení. Jediné, co jsem se dozvěděl, bylo, že Hollan sám sebe určil za jediného člověka, který ve věci může podávat informace.

Čtvrt roku je podle všech myslitelných měřítek doba více než dostatečná k rozhodnutí o žádosti. Připomenu, že během té doby se Matěji Hollanovi podařilo prosadit svého partajního kolegu Martina Freunda do funkce "politika přes chudé" s padesátitisícovým platem. Zastupitelům městské části však odpovědět nedokázal. Co to vypovídá o jeho prioritách, je nabíledni.

Níže uvedený dopis byl náměstku Hollanovi zaslán před několika dny. Protože ani na ten nijak nereagoval, zveřejňuji jej nyní v plném znění. Čím více lidí pozná, jak drastický rozpor existuje mezi proklamacemi hnutí Žít Brno a reálnou praxí, tím lépe.

Viktor Lošťák

article_photo

Bc. Matěj Hollan
náměstek primátora
Dominikánské nám. 196/1
601 67 Brno

Věc: Komise a pracovní skupiny KPSLV, otevřený dopis náměstku primátora města Brna Matěji Hollanovi

Vážený pane náměstku,

obracíme se na vás znovu ve věci zápojem zastupitelů městské části Brno-Bystrc do práce Řídící skupiny koordinovaného přístupu k sociálně vyloučeným lokalitám ve statutárním městě Brně (KPSLV) a pracovní skupiny Cizinci, uprchlíci, národnostní menšiny.

Důrazně protestujeme proti dosavadnímu jednání v této věci, za něž nesete vy sám přímou odpovědnost. Dne 14. 10. 2015 byl poradci pro národnostní menšiny Mgr. Tomáši Jurčíkovi adresována žádost o členství starosty městské části Bmo-Bystrc JUDr. Tomáše Kratochvíla a člena zastupitelstva městské části Bmo-Bystrc Bc. Viktora Lošťáka ve výše uvedených orgánech. Přestože bylo panem Jurčíkem písemně přislíbeno projednání 3. 11. 2015, respektive 26. 11. 2015, až dosud nám o výsledku nebyly doručeny žádné informace. Žádost o sdělení, jak je ve věci postupováno, byla opětovně odeslána Mgr. Jurčíkovi 1. 12. 2015. Opět bez jakéhokoli výsledku.

Telefonicky bylo Mgr. Tomášem Jurčíkem a dalšími osobami sděleno, že jste si osobně vyhradil právo sdělovat všechny informace v této věci jen vy sám. Odhlédneme-li nyní od zákonně pochybného postupu, vzal jste tím zároveň na sebe veškerou odpovědnost. Tu jste však do dnešního dne nedokázal naplnit. Stav věcí je stále takový, že očekáváme jakoukoli odpověď. Nevíme, zda vůbec byla žádost o členství projednána a s jakým výsledkem.

Postup, kdy jsou zastupitelé městské části ostentativně ignorováni, je nejen obecně nepřijatelný, ale je také v přímém rozporu s dosavadními závěry procesu KPSLV, který volá po silnějším zapojení městských částí. Můžeme se právem domnívat, že příčinou, proč odmítáte nejen naši žádost projednat, ale poskytnout nám i sebemenší informaci, je náš rozdílný názor na řešení problematiky začleňování. Musíme vám proto připomenout vaše deklarace z doby, kdy jste ještě náměstkem nebyl. Tehdy jste takovéto postupy sám ostře kritizoval, volal jste po transparentnosti a široké diskuzi napříč názorovým spektrem. Vyzýváme vás - vzpomeňte si na to, co jste dříve hlásal. Nezdráhejte se naslouchat i těm, kteří mají jiné názory.

Považujte tento dopis za otevřený. Není obvyklé takto postupovat, avšak vaše nekomunikace nám nedává jinou možnost.

S pozdravem

JUDr. Tomáš Kratochvíl, starosta MČ Bmo-Bystrc
Bc. Viktor Lošťák, člen zastupitelstva MČ Bmo-Bystrc

Autor: Viktor Lošťák | čtvrtek 28.1.2016 14:27 | karma článku: 31.74 | přečteno: 1816x

Další články blogera

Viktor Lošťák

Lanovka na Kamechy - lano pro Hollana

Když jsem dnes v tisku četl zprávu, že místo plánovaného prodloužení tramvaje do bystrckého sídelního celku Kamechy se uvažuje o stavbě lanovky, nevěřil jsem vlastním očím. Není přece Apríla! Bohužel nejde o žert.

16.1.2017 v 17:50 | Karma článku: 20.43 | Přečteno: 831 | Diskuse

Viktor Lošťák

FSS: Prodejme továrnu na neomarxisty

Prodejme Masarykovu univerzitu v Brně. Když jsem o tom šéfovi ODS psal jakousi veřejnou zprávu (vyhýbám se slovu výzva), nečekal jsem odpověď, a co jsem čekal, to jsem taky dostal. Nevadí, nejde o Petra Fialu, jde o privatizaci.

13.11.2016 v 19:00 | Karma článku: 26.42 | Přečteno: 1211 | Diskuse

Viktor Lošťák

Bollywood nad nirvánu

Všechny ty syté, umyté a k zbláznění převzdělané západní humanisty, kteří hledí na dalajlámu a vidí svatozáři v nebeských barvách duhy, by asi nesmírně překvapilo...

20.10.2016 v 9:26 | Karma článku: 18.61 | Přečteno: 412 | Diskuse

Viktor Lošťák

Dalajláma: Cirkus přijel!

Už je tu zas a už zas lezou z děr. Od těch, jejichž jediným proviněním je naivita, přes hlupáky až po chladnokrevné kariéristy. Tibetské vlajky se třepetají, davy se srocují a Anča s troubou volá: "Dalajláma přijel! Cirkus bude!"

19.10.2016 v 13:09 | Karma článku: 41.01 | Přečteno: 3580 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Martin Braun

Babiš dostal pozvánku do Bílého domu - Hrad se zahalí do černé

Spekulovalo se o tom delší dobu. Premiér Babiš bude mezi "vyvolenými" kteří stanou tváří v tvář jeho velebnosti presidentu Trumpovi.

20.2.2019 v 17:15 | Karma článku: 17.48 | Přečteno: 450 | Diskuse

Beata Krusic

Hof a nebo Ivanov?( Aneb něco o málo o otužování)

Wim Hof-v současné době největší "iceman" světa. Holanďan, který trhá světové rekordy a hlavu si nad jeho výkony láme, jak široká vědecká veřejnost, tak lékaři i lidé, kteří jej bezmezně obdivují.

20.2.2019 v 14:25 | Karma článku: 8.14 | Přečteno: 219 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Tak do čeho jsme to ještě nehodili vidle, kompaněros? Aha, do prostituce…

... řeklo si pár moudrých hlav dlících pod pirátskou vlajkou a jalo se vymýšlet, jak vyřešit problémy kolem nejstaršího řemesla...

20.2.2019 v 12:52 | Karma článku: 38.91 | Přečteno: 1759 | Diskuse

Jiří Turner

Nejsme populisté, ale catch-all party! Má pravdu, předseda?

Politika ANO je apolitická, protože pravá politika je prý nemravná. Ta je však amorální jen díky amorálním prostředkům a idejím. ANO je firma, která dělá byznys, ve kterém co není zakázáno, je dovoleno. Ideou byznysu je úspěch.

20.2.2019 v 9:14 | Karma článku: 17.53 | Přečteno: 405 | Diskuse

Jan Dvořák

Moskva se chystá u nás ovlivňovat stranické volby

„A ještě bych s tebou, Vladimire Vladimiroviči, chtěl zkonzultovat speciální ope“, nedopověděl větu ministr Lavrov, protože prezident Putin zasyčel, a dodal: “Ne tak nahlas, copak můžu vědět, kdo nás odposlouchává?“

20.2.2019 v 9:06 | Karma článku: 16.47 | Přečteno: 331 | Diskuse
Počet článků 81 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2676

*1969, člen zastupitelstva městské části Brno-Bystrc. Jsem aktivní komunální politik, zvolený za místní občanský subjekt. Zakladatel a předseda politického uskupení Svoboda a síla, prosazujícího ideál silného a svobodného jedince.

Najdete na iDNES.cz