Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Otevřený dopis náměstku primátora města Brna Matěji Hollanovi

28. 01. 2016 14:27:20
Když Matěj Hollan, náměstek brněnského primátora zvolený za aktivistické hnutí Žít Brno, kritizuje politickou nekulturu jiných, musím se hořce usmát. Udělal by lépe, kdyby si uklidil před vlastním prahem.

Počátkem října loňského roku mi byla nabídnuta možnost být jedním ze zástupců městské části Brno-Bystrc v orgánech města, zabývajících se tzv. začleňováním. Protože tématem menšin jsem se zabýval už před volbami v roce 2014, rád jsem přijal.

Nechci se nyní zabývat rozdílností mých názorů na problematiku a dosavadního přístupu komisí a pracovních skupin, který vychází z ideologického pohledu hnutí Žít Brno. Jde mi o procesní stránku věci. Stručně ji shrnu - dodneška, ani po více než třech měsících (!), nebyl náměstek primátora Matěj Hollan ochoten na žádost ani urgence nijak odpovědět; tedy pokud nepovažujeme za odpověď bohorovné mlčení. Jediné, co jsem se dozvěděl, bylo, že Hollan sám sebe určil za jediného člověka, který ve věci může podávat informace.

Čtvrt roku je podle všech myslitelných měřítek doba více než dostatečná k rozhodnutí o žádosti. Připomenu, že během té doby se Matěji Hollanovi podařilo prosadit svého partajního kolegu Martina Freunda do funkce "politika přes chudé" s padesátitisícovým platem. Zastupitelům městské části však odpovědět nedokázal. Co to vypovídá o jeho prioritách, je nabíledni.

Níže uvedený dopis byl náměstku Hollanovi zaslán před několika dny. Protože ani na ten nijak nereagoval, zveřejňuji jej nyní v plném znění. Čím více lidí pozná, jak drastický rozpor existuje mezi proklamacemi hnutí Žít Brno a reálnou praxí, tím lépe.

Viktor Lošťák

article_photo

Bc. Matěj Hollan
náměstek primátora
Dominikánské nám. 196/1
601 67 Brno

Věc: Komise a pracovní skupiny KPSLV, otevřený dopis náměstku primátora města Brna Matěji Hollanovi

Vážený pane náměstku,

obracíme se na vás znovu ve věci zápojem zastupitelů městské části Brno-Bystrc do práce Řídící skupiny koordinovaného přístupu k sociálně vyloučeným lokalitám ve statutárním městě Brně (KPSLV) a pracovní skupiny Cizinci, uprchlíci, národnostní menšiny.

Důrazně protestujeme proti dosavadnímu jednání v této věci, za něž nesete vy sám přímou odpovědnost. Dne 14. 10. 2015 byl poradci pro národnostní menšiny Mgr. Tomáši Jurčíkovi adresována žádost o členství starosty městské části Bmo-Bystrc JUDr. Tomáše Kratochvíla a člena zastupitelstva městské části Bmo-Bystrc Bc. Viktora Lošťáka ve výše uvedených orgánech. Přestože bylo panem Jurčíkem písemně přislíbeno projednání 3. 11. 2015, respektive 26. 11. 2015, až dosud nám o výsledku nebyly doručeny žádné informace. Žádost o sdělení, jak je ve věci postupováno, byla opětovně odeslána Mgr. Jurčíkovi 1. 12. 2015. Opět bez jakéhokoli výsledku.

Telefonicky bylo Mgr. Tomášem Jurčíkem a dalšími osobami sděleno, že jste si osobně vyhradil právo sdělovat všechny informace v této věci jen vy sám. Odhlédneme-li nyní od zákonně pochybného postupu, vzal jste tím zároveň na sebe veškerou odpovědnost. Tu jste však do dnešního dne nedokázal naplnit. Stav věcí je stále takový, že očekáváme jakoukoli odpověď. Nevíme, zda vůbec byla žádost o členství projednána a s jakým výsledkem.

Postup, kdy jsou zastupitelé městské části ostentativně ignorováni, je nejen obecně nepřijatelný, ale je také v přímém rozporu s dosavadními závěry procesu KPSLV, který volá po silnějším zapojení městských částí. Můžeme se právem domnívat, že příčinou, proč odmítáte nejen naši žádost projednat, ale poskytnout nám i sebemenší informaci, je náš rozdílný názor na řešení problematiky začleňování. Musíme vám proto připomenout vaše deklarace z doby, kdy jste ještě náměstkem nebyl. Tehdy jste takovéto postupy sám ostře kritizoval, volal jste po transparentnosti a široké diskuzi napříč názorovým spektrem. Vyzýváme vás - vzpomeňte si na to, co jste dříve hlásal. Nezdráhejte se naslouchat i těm, kteří mají jiné názory.

Považujte tento dopis za otevřený. Není obvyklé takto postupovat, avšak vaše nekomunikace nám nedává jinou možnost.

S pozdravem

JUDr. Tomáš Kratochvíl, starosta MČ Bmo-Bystrc
Bc. Viktor Lošťák, člen zastupitelstva MČ Bmo-Bystrc

Autor: Viktor Lošťák | čtvrtek 28.1.2016 14:27 | karma článku: 31.66 | přečteno: 1814x


Další články blogera

Viktor Lošťák

Lanovka na Kamechy - lano pro Hollana

Když jsem dnes v tisku četl zprávu, že místo plánovaného prodloužení tramvaje do bystrckého sídelního celku Kamechy se uvažuje o stavbě lanovky, nevěřil jsem vlastním očím. Není přece Apríla! Bohužel nejde o žert.

16.1.2017 v 17:50 | Karma článku: 20.04 | Přečteno: 806 | Diskuse

Viktor Lošťák

FSS: Prodejme továrnu na neomarxisty

Prodejme Masarykovu univerzitu v Brně. Když jsem o tom šéfovi ODS psal jakousi veřejnou zprávu (vyhýbám se slovu výzva), nečekal jsem odpověď, a co jsem čekal, to jsem taky dostal. Nevadí, nejde o Petra Fialu, jde o privatizaci.

13.11.2016 v 19:00 | Karma článku: 25.92 | Přečteno: 1181 | Diskuse

Viktor Lošťák

Bollywood nad nirvánu

Všechny ty syté, umyté a k zbláznění převzdělané západní humanisty, kteří hledí na dalajlámu a vidí svatozáři v nebeských barvách duhy, by asi nesmírně překvapilo...

20.10.2016 v 9:26 | Karma článku: 18.18 | Přečteno: 401 | Diskuse

Viktor Lošťák

Dalajláma: Cirkus přijel!

Už je tu zas a už zas lezou z děr. Od těch, jejichž jediným proviněním je naivita, přes hlupáky až po chladnokrevné kariéristy. Tibetské vlajky se třepetají, davy se srocují a Anča s troubou volá: "Dalajláma přijel! Cirkus bude!"

19.10.2016 v 13:09 | Karma článku: 40.97 | Přečteno: 3565 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Martin Braun

Co ve skutečnosti v Kojetíně řekl president Zeman

a pan bloger Kováč překroutil. Přečetl jsem si dnešní blog Miroslava Kováče a protože mi připadal zmatený a místy dosti nelogický, pojal jsem k tomuto dílu jistou nedůvěru a pokusil se najít přímo slova Miloše Zemana.

26.9.2018 v 0:36 | Karma článku: 24.09 | Přečteno: 694 | Diskuse

Jan Dvořák

Macronovo napoleonské chování k V4

Pohnání Polska před unijní soud, vážné varování Maďarsku, a jen týden staré výhružky mířící k neposlušné „Vé čtyřce“, personifikuje samozvaný Prokurátor pro východní Evropu Emm. Macron.

25.9.2018 v 20:46 | Karma článku: 23.70 | Přečteno: 580 | Diskuse

Karel Trčálek

Mnichov 1938 je předobrazem Lisabonské smlouvy

Tenkrát to Němcům, chválabohu, díky CCCP a s. Stalinovi, nevyšlo. Kdo nás vysvobodí z EUprotektorátu a čtvrté říše tentokrát? Tipuji to na Putina. Nebo tu bude až ten, který přijde po něm?

25.9.2018 v 18:34 | Karma článku: 11.86 | Přečteno: 302 | Diskuse

Miroslav Kováč

Zeman chce znovuotevřít koncentrační tábory pro Romy

Prezident Miloš Zeman přijel 24. září 2018 s manželkou Ivanou na třídenní návštěvu Olomouckého kraje. Během ní se v Kojetíně setkal s občany, kde se tvrdě pustil do Romů.

25.9.2018 v 18:24 | Karma článku: 18.46 | Přečteno: 1638 | Diskuse

Jan Ziegler

Masivní podvody při volbách v Rusku jsou normální

V ruském Přímořském kraji se stala neobvyklá událost, tamní volby gubernátora byly zrušeny. Volební machinace ve prospěch Putinovy strany jednotné Rusko už byly i na zdejší poměry za hranou.

25.9.2018 v 18:15 | Karma článku: 16.88 | Přečteno: 321 | Diskuse
Počet článků 81 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2666

*1969, člen zastupitelstva městské části Brno-Bystrc. Jsem aktivní komunální politik, zvolený za místní občanský subjekt. Zakladatel a předseda politického uskupení Svoboda a síla, prosazujícího ideál silného a svobodného jedince.

Najdete na iDNES.cz